event burgee

2019 IDNIYRA Western Region Championship

Lake Pepin, Lake City MN 5-6 January 2019

Results are final as of 16:26 on February 26, 2019

Gold Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 24, Scoring system: DN Race System
Rank Fleet SailNo Division HelmName HelmSex Nat R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Gold US44 Regular RON SHERRY M 2.0 2.0 3.0 (7.0) 2.0 2.0 1.0 1.0 20.0 13.0
2nd Gold US4691 Regular JOHN DENNIS M 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) 3.0 3.0 3.0 16.0 13.0
3rd Gold US4926 Regular STEVE ORLEBEKE M 3.0 3.0 2.0 (4.0) 1.0 1.0 2.0 2.0 18.0 14.0
4th Gold US5166 Regular CHRIS BERGER M 5.0 (6.0) 5.0 6.0 6.0 4.0 4.0 4.0 40.0 34.0
5th Gold US5352 Regular DANIEL HEARN M 4.0 5.0 4.0 3.0 4.0 8.0 9.0 (10.0) 47.0 37.0
6th Gold US4975 Regular ROBBIE EVENS M 8.0 7.0 7.0 2.0 5.0 (11.0) 7.0 6.0 53.0 42.0
7th Gold US5508 Regular TIM SUGAR M 6.0 4.0 6.0 (18.0) 9.0 10.0 8.0 8.0 69.0 51.0
8th Gold US5219 Regular KENT BAKER M 7.0 15.0 (16.0) 11.0 11.0 15.0 6.0 5.0 86.0 70.0
9th Gold US2500 Regular ERIC SMITH M 14.0 (21.0) 13.0 14.0 8.0 6.0 10.0 7.0 93.0 72.0
10th Gold US3 Master JIM GROGAN M 11.0 (13.0) 10.0 10.0 12.0 12.0 12.0 11.0 91.0 78.0
11th Gold US5486 Regular DAVE ELSMO M 12.0 12.0 11.0 12.0 13.0 9.0 13.4 RDGa (25.0 DNF) 107.4 82.4
12th Gold US5432 Master MIKE BLOOM M 9.0 11.0 9.0 8.0 15.0 7.0 (25.0 DNF) 25.0 DNS 109.0 84.0
13th Gold US5358 Regular DAVID FROST M 16.0 9.0 14.0 (25.0 DNS) 14.0 13.0 11.0 9.0 111.0 86.0
14th Gold US5214 Regular JIM MCDONAGH M 13.0 10.0 8.0 13.0 (20.0) 19.0 14.0 17.0 114.0 94.0
15th Gold US3283 Grand master BRUCE WILLIAMS M (25.0 DNS) 8.0 18.0 9.0 16.0 17.0 15.0 12.0 120.0 95.0
16th Gold US4148 Master TIM DIXON M 15.0 (19.0) 12.0 5.0 17.0 18.0 13.0 16.0 115.0 96.0
17th Gold US5451 Regular ANDREW ALLEN M 17.0 20.0 (21.0) 16.0 10.0 16.0 16.0 14.0 130.0 109.0
18th Gold US5014 Regular MARK ISABELL M (25.0 DSQ) 17.0 25.0 DNF 25.0 DNS 7.0 5.0 5.0 25.0 DNS 134.0 109.0
19th Gold US4882 Grand Master RICHARD WOLLAM M 10.0 (25.0 DNF) 25.0 DNS 19.0 21.0 20.0 18.0 13.0 151.0 126.0
20th Gold US5298 Master SCOTT BROWN M 20.0 14.0 20.0 15.0 19.0 14.0 (25.0 DNS) 25.0 DNS 152.0 127.0
21st Gold US4155 Master RICK LEMBERG SR M 21.0 16.0 17.0 17.0 18.0 22.0 17.0 (25.0 DNF) 153.0 128.0
22nd Gold US602 Grand Master TOM MEYER M 18.0 (25.0 DNS) 19.0 20.0 23.0 21.0 19.0 15.0 160.0 135.0
23rd Gold US445 Master BOB CAVE M 19.0 18.0 15.0 (25.0 DNF) 22.0 23.0 20.0 18.0 160.0 135.0
24th Gold US4961 Regular JOHN DAVENPORT M (25.0 DNF) 25.0 DNS 25.0 DNS 25.0 DNS 25.0 DNS 25.0 DNS 25.0 DNS 25.0 DNS 200.0 175.0

Silver Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 22, Scoring system: DN Race System
Rank Fleet SailNo Division HelmName HelmSex Nat R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st Silver US5536 Regular MATT SCHMIDT M 1.0 (9.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 15.0 6.0
2nd Silver US5369 Master MIKE MILLER M 2.0 3.0 3.0 2.0 3.0 4.0 (6.0) 23.0 17.0
3rd Silver US4249 Master DAVE GLICK M 3.0 (18.0) 6.0 3.0 2.0 2.0 7.0 41.0 23.0
4th Silver US5633 Regular PETER JOHANSON M 6.0 1.0 7.0 (9.0) 6.0 5.0 2.0 36.0 27.0
5th Silver US5479 Regular BRIAN HEARN M 8.0 (20.0) 8.0 5.0 10.0 3.0 4.0 58.0 38.0
6th Silver US4243 Grand Master PAT FITZGERALD M 9.0 7.0 5.0 8.0 8.0 (23.0 DSQ) 5.0 65.0 42.0
7th Silver US5618 Regular ANDY CAMARDA M 5.0 8.0 19.0 4.0 5.0 (23.0 DNS) 3.0 67.0 44.0
8th Silver US5602 Junior MATTHEW KICKHAFER M 7.0 4.0 9.0 7.0 7.0 (10.0) 10.0 54.0 44.0
9th Silver US3433 Grand Master ROBERT CUMMINS M 4.0 5.0 4.0 10.0 14.0 9.0 (15.0) 61.0 46.0
10th Silver US294 Grand master LOU LOENNEKE M 11.0 2.0 2.0 13.0 4.0 (23.0 DNF) 23.0 DNS 78.0 55.0
11th Silver US1277 Grand master HAL BOWMAN M 12.0 11.0 10.0 6.0 (15.0) 6.0 12.0 72.0 57.0
12th Silver US2360 Grand Master PETE JOHNS M 10.0 10.0 11.0 (14.0) 9.0 13.0 8.0 75.0 61.0
13th Silver US5158 Master JOHN BUSHEY M 14.0 (16.0) 12.0 11.0 13.0 8.0 11.0 85.0 69.0
14th Silver M53 Junior SOREN HUGHES M 16.0 6.0 15.0 16.0 (17.0) 11.0 13.0 94.0 77.0
15th Silver US5050 Regular TIM OELSCHLAGER M 15.0 14.0 13.0 (17.0) 11.0 12.0 14.0 96.0 79.0
16th Silver US5471 Regular TIM CLEARY M (23.0 DNS) 23.0 DNF 23.0 DNS 12.0 12.0 7.0 9.0 109.0 86.0
17th Silver US5603 Junior BENJAMIN WITMAN M 13.0 (17.0) 17.0 15.0 16.0 14.0 16.0 108.0 91.0
18th Silver US4602 Regular DAVID KICKHAFER M 17.0 15.0 20.0 19.0 20.0 15.0 (23.0 DNS) 129.0 106.0
19th Silver US4882 Regular BRANDON TULLEY M 20.0 21.0 14.0 21.0 18.0 (23.0 DNS) 17.0 134.0 111.0
20th Silver US4137 Master KEN SMITH M (23.0 DSQ) 12.0 18.0 18.0 19.0 23.0 DNF 23.0 DNS 136.0 113.0
21st Silver US5096 Regular STEVE KENNEDY M 18.0 13.0 21.0 20.0 21.0 (23.0 DNS) 23.0 DNS 139.0 116.0
22nd Silver US4783 Regular RHEA NICHOLAS F 19.0 19.0 16.0 22.0 22.0 (23.0 DNF) 23.0 DNS 144.0 121.0


http://iceboating.net

Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com